Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych
Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Giżycku jest organem samorządu gminnego powołanym do realizacji zadań własnych gminy z zakresu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych. Jednym z elementów polityki społecznej prowadzonej przez samorząd gminy Giżycko jest monitorowanie problemów alkoholowych oraz podejmowanie różnych form działań służących ich rozwiązaniu, jak również zmniejszaniu ich dolegliwości.
Podstawę prawną do prowadzenia działań z zakresu rozwiązywania problemów alkoholowych stanowi Ustawa z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi określająca najważniejsze kategorie zadań, które powinny być realizowane przez samorządy gminne w ramach gminnego programu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych uchwalonego corocznie przez Radę Gminy.
Głównym zadaniem gminnej komisji rozwiązywania problemu alkoholowego przy Urzędzie Gminy Giżycko jest pomoc w rozwiązaniu problemów osób uzależnionych.
Siedziba Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych
Urząd Gminy Giżycko;
ul. Mickiewicza 33;
11-500 Giżycko;
tel.87 429947
ZADANIA GMINNEJ KOMISJI ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW ALKOHOLOWYCH
Do zadań komisji należy m. in.:
- inicjowanie działań w zakresie realizacji zadań własnych Gminy Giżycko związanych z profilaktyką i rozwiązywaniem problemów uzależnień.
- podejmowanie czynności do orzekania o zastosowaniu wobec osoby uzależnionej obowiązku poddania się leczeniu w zakładzie lecznictwa odwykowego, bez zgody, a nawet woli tej osoby, poprzez:
- przyjęcie zgłoszenia o przypadku nadużywania alkoholu (wystąpienie przesłanek z art. 24 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi)
- przyjmowanie przez Komisję zawiadomień jednostek policji, zakładów opieki zdrowotnej i innych właściwych placówek o przypadkach uzasadniających, wobec doprowadzonych tam osób nietrzeźwych,
- wszczęcie postępowania o zastosowanie obowiązku poddania się leczeniu odwykowemu,
- kierowanie osób, które w związku z nadużywaniem alkoholu powodują rozkład życia rodzinnego, demoralizacje nieletnich, uchylają się od pracy albo systematycznie zakłócają spokój lub porządek publiczny, na badania przez biegłych w przedmiocie uzależnienia od alkoholu i wskazania rodzaju placówki zakładu leczniczego,
- składanie do sądu wniosków o wszczęcie postępowania wobec osób nadużywających alkoholu.
- opiniowanie wydawania zezwoleń na sprzedaż lub podawanie napojów alkoholowych.
- kontrola przestrzegania zasad i warunków korzystania z zezwoleń na sprzedaż lub podawanie napojów alkoholowych, na podstawie upoważnienia wystawionego przez Wójta Gminy Giżycko.
Kto może złożyć wniosek o leczenie odwykowe?
Wniosek może złożyć dowolna osoba (sąsiad, daleki krewny, członek rodziny itp.) lub instytucja (zakład pracy, pomoc społeczna, Policja, Prokuratura), która wie o osobie nadużywającej alkoholu i powodującej rozkład życia rodzinnego, demoralizację małoletnich, uchylającej się od pracy albo systematycznie zakłócającej spokój lub porządek publiczny.
Gdzie złożyć wniosek?
Wniosek należy złożyć w siedzibie Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, właściwej ze względu na miejsce zamieszkania lub pobytu osoby, której wniosek dotyczy.